עיצוב מטבח קטן מספר הצעות לחסכון במקום ולחשיבה חכמה

כל אחד מאיתנו אוהב את העיצוב שלו קצת שונה ומתחבר לסגנון ולמראה מסויים. אך לכולנו יש העדפה ברורה והיא הרצון לחלל גדול ומרווח. אך במציאות הקיימת בה כל פיסת נדל"ן היא נדירה ויקרת ערך, לא כל הדירות מרווחות ורחבות ידיים. לכן רובנו נאלצים להתמודד עם חללים קטנים במיוחד, בהם המטבח, המהווה חלק עיקרי בבית. עיצוב מטבח קטן הוא משימה לא פשוטה כיוון שהמטבח צריך להכיל את כל האמצעים הדרושים לנו לצורך הכנת ואחסון המזון למרות גודלו הקטן. ע"י תכנון ועיצוב נכון שלוקח בחשבון את גודל משטחי העבודה, מוצרי החשמל ומקומות האחסון תוכלו לנצל כל סנטימטר מהחלל ולשמור על סדר שהוא קריטי במטבח קטן. גם מטבח קטן יכול להיות מקום נפלא, נעים, ונוח לבישול ואחסון.

לפניכם כמה הצעות לחסכון במקום ולחשיבה חכמה בעיצובו של מטבח קטן.

  • תכנון – תכנון נכון של מטבח גדול כקטן מתחיל בהערכה של הפעולות אשר מבוצעות במטבח, ובסדר הפעולות. לכן חשוב לתכנן את המטבח בתוך המגבלות הקיימות בצורה הפרקטית ביותר. במקרה של מטבח קטן יש להשקיע עוד יותר מחשבה. בחירה במוצרי חשמל גדולים לדוגמא  והצבתם במטבח קטן עלולה לחסום פתח או לגרום לאזור מסוים לא להיות מנוצל כהלכה. לכן שבו על תכנון המטבח עוד לפני שרכשתם צלחת אחת. הקפדה על פתרונות אחסון חכמים כמו תכנון של נישות מיוחדות עבור מוצרי חשמל שונים, בחירת תאורה מתאימה ושימוש בריהוט פונקציונלי וכו'.
  • תכנית פתוחה – בכדי לשוות למטבח קטן מראה מרווח וגדול כדאי לבחור בעיצוב פתוח של החלל. כלומר עוד בשלב התכנון אם ישנה אפשרות, מקמו את המטבח במרחב הפונה לסלון או לפינת האוכל. ניתן לבצע חציצה ויזואלית כמו צביעת קיר בגוון שונה בפינת האוכל או הסלון- גוון אשר ייצור אשליה ויגדיר את שני החללים בנפרד.
  • אחסון – אחת הבעיות העיקריות במטבח קטן היא העדר מקומות אחסון. ואין דבר כזה יותר מידי מקומות אחסון – כל המרבה הרי זה משובח.  כלי מטבח תופסים מקום רב במטבח, ומצד שני חשוב לשמור על נגישות אליהם. העיצובים העכשוויים של המטבחים מציעים מס' פתרונות אפשריים למשל תלייה אשר חוסכים מקום בארונות ועל השיש. חשיבה יצירתית ותכנון נכון יכולים להוביל לארגון יעיל על ידי פתרונות אחסון ראויים לכל מוצרי החשמל והכלים. כמו כן ישנה מגמה חדשה של עיצוב מוצרי חשמל עבור שטחי מגורים קטנים, יצרני חשמל הבינו את הצורך בייצור מכשירי חשמל קטנים וקומפקטים אשר חוסכים במקום. בכל הקשור למוצרי חשמל תוכלו למצוא מכשירים בעלי פעילות כפולה כמו תנור המתפקד כמיקרוגל וכד'.
  • צבעים – צבע הוא אלמנט מכריע בגיבוש האווירה והתחושה השוררת בחלל. אחד מחוקי היסוד לחללים קטנים הוא שימוש בצבעים בהירים אשר יספקו מיד אשליה של חלל גדול מכפי שהוא בפועל. מומלץ להשתמש בשיש מבריק, שכן משטחים מבריקים יוצרים השתקפות וכך גורמים לחלל להיראות גדול יותר. אם בכל זאת חשקה נפשכם בהוספת צבע דרמטי שילוב של יחידה צבעונית, מידוף נועז, כסאות בר צבעוניים יתנו את המראה המבוקש מבלי להכביד על המרחב המצומצם.
  • נצלו את הגובה – אם יש לכם חלל שאינו מנוצל מעל למקרר או מעל לארונות הקיימים, הוסיפו ארונות מטבח נוספים שינצלו מקומות אלה. תכנון ארונות לאורך כל הקיר ולכל גובהו, יכפיל את שטח הארונות ויאפשר לכם ליהנות ממטבח פונקציונלי עם שטח אחסון רב. אפשרות נוספת היא הגבהת ארונות המטבח – דלתות גבוהות וארוכות יותר – יוצרות תחושה של תקרה גבוהה יותר, וחלל מרווח יותר.
  • חלל המשתנה לפי הצורך – בכל חלל קטן טמונה מילת קסם אחת- מודולרי. חפשו אחר פתרונות ריהוט ופרזול אשר יאפשרו למטבח להשתנות בהתאם לצורך שלכם. לדוגמא מגירה ההופכת לדלפק בעת הצורך ומאפשרת הגדלה של פינת האוכל כאשר אתם מארחים, אי עבודה מתקפל שניתן להקטין בסיום העבודה. דלפקים, עגלות, ואי עבודה ניידים על גלגלים יאפשרו לכם לנייד אותם ממקום למקום מבלי שתאלצו לבחור במקום קבוע. כמו כן במטבחים קטנים מומלץ להשתמש במקרר אינטגרלי. כלומר, מקרר המשולב כחלק אינטגרלי(בלתי נפרד) מריהוט המטבח, בתנור בילד אין ובמדיח כלים מובנה.
  • מה באמת חשוב לכם – במטבח קטן לא צריך שיהיה הכל. הכנסת מגוון רב של פריטים תכביד ותעמיס על המטבח, ועל ההתנהלות שלכם בו. לכן, כמה שפחות כך תתפקדו יותר. חשבו האם אתם זקוקים למדיח כלים או שתוכלו להסתדר בלעדיו, האם כל הכוסות והצלחות הכרחיות? והאם יש צורך גם במיקרוגל וגם בטוסטראובן? ובכלל, לכמה מכשירי חשמל באמת נזדקק?
  • תאורה מתאימה – השימוש בתאורה נכונה הוא משמעותי במטבח אך הוא קריטי במטבחים קטנים. חיסכון במקום אפשר לקבל דרך גופי תאורה שקועים. אם אתם מעוניינים להביא אופי וייחודיות למטבח תוכלו לבחור בגוף תאורה מרכזי עם תאורת אווירה ותאורה פרקטית לעבודה במטבח. שילוב נכון יכול ליצור מטבח נוח לעבודה המשלב גם אוירה נעימה ויוצר אשלייה של מרחב וגודל. רצוי להעדיף תאורה לבנה שתאיר באור טבעי ולא תאורת פלורוסנט.
  • חלון – אם התמזל מזלכם ויש לכם חלון במרחב המצומצם, מומלץ להשאיר אותו חשוף ואל תחסמו אותו עם וילון שימנע מהאור לחדור פנימה הדבר יקנה תחושה שמדובר בחלל גדול יותר. את הכיריים מומלץ להתקין מתחת לחלון, מה שיחסוך מכם התקנה של קולט אדים.

במציאות של היום לא לכולם קיים בית עם מטבח גדול, עם זאת לרבים מאיתנו קיים לב רחב שרוצה לספק מגוון מאכלים למשפחה ולחברים. בכדי לעצב מטבח קטן באופן מושלם ופרקטי כדאי להיעזר באנשי מקצוע הטובים ביותר בתחום.